joomla templates top joomla templates template joomla

Wielki I Mały Kuntersztyn

włącz . Opublikowano w Dzielnice Grudziądza

Wielki Kuntersztyn - osiedle Grudziądza, położone na północny wschód od Śródmieścia.


Historia

Dawniej wieś (niem. Gross Kunterstein), początkowo razem z Małym Kuntersztynem tworzyła miejscowość Kuntersztyn (według zapisów archiwalnych z 1633 - Konterstein). Miejscowość miała powierzchnię 2 włók. W 1667 roku należała do kościoła katolickiego w Grudziądzu. W połowie XVIII wieku miejscowość została podzielona na Wielki i Mały Kuntersztyn.

W 1748 roku Wielki Kuntersztyn miał powierzchnię 9 włók. W roku 1833 8 włók dotychczas dzierżawionej miejscowości zostało przyznane siedmiu dzierżawcom na własność. Byli oni zobowiązani do usuwania zielska i czyszczenia kanału Trynka, dbania o groble oraz mosty na odcinku do Tarpna. W 1900 roku wieś została przyłączona do Grudziądza.

Mały Kuntersztyn - osiedle Grudziądza, położone na północny wschód od Śródmieścia.


Historia

Dawniej wieś, początkowo razem z Wielkim Kuntersztynem tworzyła miejscowość Kuntersztyn (według zapisów archiwalnych z 1633 - Konterstein). Miejscowość miała powierzchnię 2 włók. W 1667 roku należała do kościoła katolickiego w Grudziądzu. W połowie XVIII wieku miejscowość została podzielona na Wielki i Mały Kuntersztyn.

Mały Kuntersztyn w 1764 roku został wydzierżawiony małżeństwu Zydowitzów, w 1781 właścicielem tych dóbr był już pracownik inspektoratu grudziądzkiej twierdzy, Meyer. Wybudował tu masywne domy mieszkalne i budynki gospodarcze. W 1799 wieś sprzedano oberżyście Schiemannowi i jego żonie Elżbiecie, która urządziła w folwarku oryginalny ogród z oranżerią z dziesięcioma figurami oraz różnymi gatunkami drzew. W 1861 roku Kuntersztyn (128 ha) oraz Tarpno przejął Franciszek Kunterstein. W 1900 jego potomkowie sprzedali część wsi miastu Grudziądzowi. Pozostałe ziemie w 1929 roku przejął Skarb Państwa, znajdował się tam istniejący od 1850 do dziś browar. W 1935 roku nad Trynką, między obecnymi ulicami Bema i Armii Krajowej otwarto Park Botaniczny imienia króla Jana III Sobieskiego, obecnie grudziądzki Ogród Botaniczny (pow. 0,51 ha).
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mały_Kuntersztyn
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wielki_Kuntersztyn

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież