joomla templates top joomla templates template joomla

„GÓRA ZAMKOWA W GRUDZIĄDZU”

Marta Bolek-Maszewska włącz . Opublikowano w Grudziądz kulturalne

Jakie tajemnice kryje Góra Zamkowa w Grudziądzu i czy „quantum castrum” miał tutaj swoją lokalizację?

Tego i wielu innych ciekawostek będzie można dowiedzieć się uczestnicząc w konferencji popularnonaukowej „Góra Zamkowa w Grudziądzu”, która odbędzie się w Muzeum im. ks. dr. W. Łęgi w Grudziądzu we wtorek - 26 czerwca 2012 r. Początek zaplanowano na godz. 10.00. 
 
Główny nurt konferencji poświęcony będzie wynikom badań archeologiczno-architektonicznych, które prowadzone były na Górze Zamkowej w latach 2007-2009, ale nie tylko… Będzie także trochę o historii tego miejsca i o jego przyszłości. Dowiemy się również o życiu codziennym mieszkańców zamku i o tym, jakie menu gościło na ich stołach. 
 
Konferencja połączona będzie z promocją premierowego wydania publikacji „Zamek w Grudziądzu w świetle badań archeologiczno-architektonicznych. Studia i materiały” pod redakcją dr hab. Marcina Wiewióry z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Organizatorami konferencji są Urząd Miejski w Grudziądzu, Instytut Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu.
 
Program konferencji:
 
10.00 – OTWARCIE KONFERENCJI
- Prezydent Grudziądza
- Dyrektor Instytutu UMK w Toruniu
- Dyrektor Muzeum im. ks. dr. W. Łęgi w Grudziądzu
 
10.15 – dr hab. Marcin Wiewióra (Instytut Archeologii UMK w Toruniu) „Zamek w Grudziądzu na nowo odkryty”
 
10.30 –dr Jacek Gackowski  (Instytut Archeologii UMK w Toruniu)  „Ślady zasiedlenia Góry Zamkowej w początkach epoki żelaza”
 
10.45 – dr Jarosław Kordowski, mgr Sebastian Tyszkowski  (Instytut Geografii PAN w Toruniu) „Budowa geologiczna i przekształcenia rzeźby Góry Zamkowej w Grudziądzu i jej otoczeniu na podstawie badań terenowych i analizy materiałów archiwalnych”
 
11.00 – prof. dr hab. Wojciech Chudziak (Instytut Archeologii UMK w Toruniu) „Wczesnośredniowieczny gród w Grudziądzu – na pograniczu polsko-pruskim…”
 
11.15 – mgr Bogusz Wasik (Instytut Archeologii UMK w Toruniu) „Zabudowa zamku w Grudziądzu na podstawie źródeł pisanych i ikonograficznych z XVI-XVIII w.”
 
11.30 - mgr  Mariusz Żebrowski (Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu) „Góra Zamkowa – jej historia 1795-1990. Zmiany i przebudowy”
 
11.45 – mgr inż. Marek Sikora (Wiceprezydent Grudziądza) „Góra Zamkowa. Teraźniejszość  i  przyszłość”
 
12.20 – dr hab. Marcin Wiewióra promocja książki „Zamek w Grudziądzu w świetle badań archeologiczno-architektonicznych. Studia i materiały”
 
12.40 –dr Adam Chęć (Instytut Archeologii UMK w Toruniu) - „Życie codzienne na zamku w Grudziądzu w czasach krzyżackich w świetle inwentarzy”
 
12.55 – dr hab. inż. Daniel Makowiecki, prof. UMK  (Instytut Archeologii UMK w Toruniu), mgr Marzena Makowiecka „Historia w odpadach kostnych zapisana, czyli zwierzęta i menu mieszkańców Wzgórz Zamkowego w Grudziądzu”
 
13.10 – mgr Mirosława Zabilska (Instytut Archeologii UMK w Toruniu)– „Materiały archeoichtiologiczne z Góry Zamkowej w Grudziądzu”
 
13.25 – mgr Katarzyna Węglewska, dr Marek Kołyszko (Instytut Archeologii UMK w Toruniu) „Szkice na cegłach z grudziądzkiego zamku”
 
13.40 – mgr Maciej Majewski (Instytut Archeologii UMK w Toruniu)  „Detal architektoniczny z zamku krzyżackiego w Grudziądzu” 
 
13.55 – dr Małgorzata Markiewicz (Instytut Archeologii UMK w Toruniu) „Wyroby szklane na zamku w Grudziądzu”
 
Serdecznie zapraszamy!
Konferencja odbędzie się w Gmachu Głównym Muzeum przy ul. Wodnej 3/5.
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież